Board members

2017 Required Filers 

The list of current and former board members, hearing officers, executive directors, and neighborhood planning unit officers who are required to file the 2017 City Financial Disclosure Statement is listed below.  Board members and NPU officers must file every year that they serve and the year after they leave city service. This list is organized by the filer's
last name.

*Note: the names on this list are subject to change

Last Name First Name Board/Agency
Abernathy Juanita Jones Metropolitan Atlanta Rapid Transit Authority
Adams Brent  Board of Ethics
Adams Linda Neighborhood Planning Unit
Aiken Cary Atlanta Planning Advisory Board
Alcock Joseph Zoning Review Board
Allen Cheryl Audit Committee
Allen Jason Neighborhood Planning Unit
Allen, Jr James Atlanta Housing Authority Board
Amick Kevin WorkSource Atlanta Board of Directors
Amir Farah Atlanta Sister Cities Commission
Amos Byron License Review Board
Anderson  Yendelela WorkSource Atlanta Board of Directors
Ashe R. Lawrence Piedmont Park Conservancy
Ashe III Robert Metropolitan Atlanta Rapid Transit Authority
Astrove Robert Tree Conservation Commission
Atkins Shean WorkSource Atlanta Board of Directors
Bailey James Beltline TAD Advisory Committee
Ball Jennifer Westside TAD Downtown Advisory Committee
Barhite Johnathan Eastside Tax Allocation District (TAD) Advisory Committee
Barkley-Lewis Constance Atlanta Development Authority (INVEST Atlanta)
Barnes Joy License Review Board
Barnes Karl Board of Zoning Adjustment
Bartels Paul Earle Atlanta Citizen Review Board
Barton John Buckhead Community Improvement District Board
Beamon Sharita Beltline TAD Advisory Committee
Bell Dwight SPI-9 Buckhead Village District Development Review Committee
Bene Julian Atlanta Development Authority (INVEST Atlanta)
Benjamin Saskia Beltline TAD Advisory Committee
Bennett Andrea SPI-12 Buckhead/Lenox Stations District Development Review Committee
Berry Malikah S. Atlanta Commission on Women
Bhiwandiwalla Charmaine Atlanta Commission on Women
Biello Anthony Police Officers Pension Fund Board
Bigham Lucy Beltline TAD Advisory Committee
Bishop Ember Atlanta Sister Cities Commission
Bliwise Nancy  Neighborhood Planning Unit
Boles Sarah  Tree Conservation Commission
Boyd Justine Atlanta Housing Authority Board
Boyd Samika Civil Service Board
Bozarth Bill  Atlanta Development Authority (INVEST Atlanta)
Bray Bottoms Celestine  Atlanta Commission on Women
Bremer Karen WorkSource Atlanta Board of Directors
Broady-Myers Linda G Commission on Aging
Brogdon Gino Atlanta Citizen Review Board
Brow Julie Atlanta Urban Design Commission
Brown Allean Campbellton Road TAD Advisory Committee
Brown Anthony Neighborhood Planning Unit
Brown Danita Board of Zoning Adjustment
Brown De'Lonne Board of Ethics 
Brown Evelyn D Commission on Aging
Browning Jackson Lolita WorkSource Atlanta Board of Directors
Bryson Jan Prisby Beltline Affordable Housing Advisory Board
Buckner Melissa WorkSource Atlanta Board of Directors
Buell Catherine WorkSource Atlanta Board of Directors
Burks Suzanne Atlanta Commission on Women
Burks Tabatha WorkSource Atlanta Board of Directors
Burney Ruben Atlanta Planning Advisory Board
Burr Robbie  Bellwood Quarry Redevelopment Review Committee
Burton Joccole Invest in Southwest Atlanta Task Force
Cameron Marion Audit Committee
Cannon Linda WorkSource Atlanta Board of Directors
Carney L. Danielle Beltline TAD Advisory Committee
Carr Steve Atlanta Planning Advisory Board
Carter Priscilla Hannah License Review Board
Carter Rollin Taxicabs & Vehicles for Hire Hearing Officer
Chandler Will Atlanta Planning Advisory Board
Cheroff Penelope  SPI-16 Midtown Development Review Committee
Clay Greg  Elected Officials Compensation Commission
Coleman David Zoning Review Board
Collins Stephon Atlanta Planning Advisory Board
Conde Tamika WorkSource Atlanta Board of Directors
Cooney Kelly Beltline Affordable Housing Advisory Board
Crabtree Patrick Atlanta Planning Advisory Board
Crawford Carol Snype Board of Ethics
Crawford Kathy Neighborhood Planning Unit
Cummins Cara Municipal Market Board 
Darnell Emma Atlanta Development Authority (INVEST Atlanta)
Davis Peter  SPI-12 Buckhead/Lenox Stations District Development Review Committee
Davis  Michael Beltline TAD Advisory Committee
Davoudpour     David  SPI-15 Lindbergh Development Review Committee
Dean Bonnie SPI-9 Buckhead Village District Development Review Committee
DeBerry Blenda WorkSource Atlanta Board of Directors
Demorest Lawrie Human Relations Commission
Dickerson Benjamin  Neighborhood Planning Unit
Dickerson Brink Atlanta Planning Advisory Board
Dodson Alvin Bellwood Quarry Redevelopment Review Committee
Dubois Von Avery Atlanta Judicial Commission
Dunston Cocoa Atlanta Commission on Women
Eaddy Rukiya S. Renew Atlanta Infrastructure Bond Technical Advisory Committee
Eaton Maynard People TV Board
Eaves Sterling Elected Officials Compensation Commission
Ebersole W. Daniel Audit Committee
Edmond Roderick Metropolitan Atlanta Rapid Transit Authority
Edwards Christoper Atlanta Housing Authority Board
Edwards Johnny Atlanta Urban Design Commission
Elliston Dwight Beltline TAD Advisory Committee
Emmons Julia License Review Board
Espy-Williams Lynnette D.  Atlanta Judicial Commission
Estevez Jason General Employees Pension Fund Board
Evans Kelen Fire Fighters Pension Fund Board
Falconer Michelle Zoning Review Board
Feldman Jim  SPI-12 Buckhead/Lenox Stations District Development Review Committee
Firestone Melissa Atlanta Planning Advisory Board
Fitzpatrick Ronald  Taxicabs & Vehicles for Hire Hearing Officer
Flocks Sally Ann Renew Atlanta Infrastructure Bond Technical Advisory Committee
Flores Pamela  Atlanta Planning Advisory Board
Flournoy, Jr. Robert Invest in Southwest Atlanta Task Force
Flowers Stephanie Atlanta Planning Advisory Board
Floyd Greg  SPI-1 Downtown Development Review Committee
Francisco Anthony SPI-15 Lindbergh Development Review Committee
Frasier Fredalyn Atlanta Urban Design Commission
Freeman Jennifer  Atlanta Planning Advisory Board
Frew Charlie  Human Relations Commission
Fulford Ocie Stadium Neighborhoods Tax Allocation District (TAD) Advisory Committee
Fuller Whitney  Beltline TAD Advisory Committee
Gabriel Ayana Beltline TAD Advisory Committee
Garcia Javier Beltline TAD Advisory Committee
Gayer Jennette  Beltline TAD Advisory Committee
Getachew-Smith David Atlanta Planning Advisory Board
Gilgor Edward Atlanta Planning Advisory Board
Girardeau Ermerson Elected Officials Compensation Commission
Glover Ryan  WorkSource Atlanta Board of Directors
Gober Zack Neighborhood Planning Unit
Graham Daniel  WorkSource Atlanta Board of Directors
Grant Leslie Beltline Affordable Housing Advisory Board
Gray Todd Board of Ethics
Greathouse Riah  Board of Ethics
Greco Andrea  Tree Conservation Commission
Green Angela   General Employees Pension Fund Board
Green Loretta Water and Sewer Appeals Board
Green Michael L  Atlanta-Fulton County Recreation Authority
Grubbs Shelby Atlanta Sister Cities Commission
Gruendler Jack Atlanta Planning Advisory Board
Hagood Lelia Atlanta Commission on Women
Haley Chanel Human Relations Commission
Halka Monica  Tree Conservation Commission
Hall Martha Porter Board of Zoning Adjustment
Halpern Daniel Atlanta Housing Authority Board
Halpern Sonya McLaughlin Atlanta Judicial Commission
Hamilton David M. Beltline Design Review Committee
Hamilton Frances SPI-1 Downtown Development Review Committee
Hammam Nabil  Neighborhood Planning Unit
Hanratty Alan SPI-16 Midtown Development Review Committee
Harclerode Melody Bellwood Quarry Redevelopment Review Committee
Hardnett Harold Atlanta Citizen Review Board
Hardy II Alvah  Beltline Affordable Housing Advisory Board
Harris James Beltline TAD Advisory Committee
Harrison William L. Atlanta Citizen Review Board
Harvey Brock SPI-16 Midtown Development Review Committee
Haskell Jim Beltline Affordable Housing Advisory Board
Hawkins-Wynn Gloria Atlanta Commission on Women
Haywood Colette Westside Neighborhood TAD Advisory Committee 
Hazelton Randy H. Atlanta Development Authority (INVEST Atlanta)
Healey Quill In Rem Review Board
Herrera Ralph WorkSource Atlanta Board of Directors
Hightower Evie Civil Service Board
Hines Nichola  Board of Ethics
Hodges Barton Eastside Tax Allocation District (TAD) Advisory Committee
Holder David Human Relations Commission
Holliman RaShaun Atlanta Planning Advisory Board
Hollis Tim  SPI-1 Downtown Development Review Committee
Holmes Rosa Atlanta Commission on Women
Hooker Brian Campbellton Road TAD Advisory Committee
Hopkins Michael Campbellton Road TAD Advisory Committee
Hopson Russell Neighborhood Planning Unit
Horton Patricia WorkSource Atlanta Board of Directors
Houston-Torrence Cecilia Atlanta Citizen Review Board
Howard Curtis WorkSource Atlanta Board of Directors
Hubbard Barbara Atlanta Planning Advisory Board
Hudson Karyn Perry/Bolton Tax Allocation District (TAD) Advisory Committee
Hughes Jr James Atlanta-Fulton County Recreation Authority
Hughley Young Beltline Affordable Housing Advisory Board
Hullender Derek Brent Fire Fighters Pension Fund Board
Hunter Robbie Atlanta Planning Advisory Board
Ice Clifford Water and Sewer Appeals Board
Ivey Alicia Beltline TAD Advisory Committee
Izard John Harrison Little 5 Points Community Improvement District
Jacobs Ricardo Antonio Campbellton Road TAD Advisory Committee
Jafer David Neighborhood Planning Unit
Jenko Chris Neighborhood Planning Unit
Johnson Charles J. Invest in Southwest Atlanta Task Force
Johnson Chayne Atlanta Commission on Women
Johnson Emmett D. Beltline Affordable Housing Advisory Board
Johnson Lloyd Atlanta Planning Advisory Board
Johnson Makeda Westside Neighborhood TAD Advisory Committee 
Johnson, Jr. Clarence R. Contract Compliance Hearing Officer
Jones Bob Atlanta Planning Advisory Board
Jones Camara P. DeKalb County Board of Health
Jones Joyce Commission on Aging
Jones Robb Beltline TAD Advisory Committee
Jones Theron Beltline TAD Advisory Committee
Jones Tommy Hart Atlanta Urban Design Commission
Jordan Quincy Hollowell/MLK TAD Advisory Committee
Joseph Chenee Beltline Affordable Housing Advisory Board
Juliano Nick Civil Service Board
Keefe Thaddeus  WorkSource Atlanta Board of Directors
Kelley Charles University Community Development Corporation
Kenig Michael WorkSource Atlanta Board of Directors
Kessler Kyle  SPI-1 Downtown Development Review Committee
Key Stacey J. Renew Atlanta Infrastructure Bond Technical Advisory Committee
Kirschenbaum Seth Atlanta Judicial Commission
Klementich Eloisa WorkSource Atlanta Board of Directors
Knowles Craig Cooper Taxicabs & Vehicles for Hire Hearing Officer
Knowles Nia Atlanta Planning Advisory Board
Koch Christopher Beltline TAD Advisory Committee
Kohr Andrew Atlanta Urban Design Commission
Kulinski Matthew Municipal Market Board
Kwon Clara Tree Conservation Commission
Lampkin Marvin Tree Conservation Commission
Lancaster Amy WorkSource Atlanta Board of Directors
Larche Diane Atlanta Commission on Women
Laub Richard  Beltline TAD Advisory Committee
Lee Arthur Beltline TAD Advisory Committee
Lee Steven D. Zoning Review Board
Lee-Austin Cassandra WorkSource Atlanta Board of Directors
Leslie Travie Beltline TAD Advisory Committee
Lesser Rabbi Joshua  Human Relations Commission
Lewis Marva Elected Officials Compensation Commission
Light Richard Police Officers Pension Fund Board
Lobb William License Review Board
Lockwood Calvin  Zoning Review Board
Long Garry W. Neighborhood Planning Unit
Loudermilk Jr. Robin Buckhead Community Improvement District Board
Lynch Alrich Municipal Market Board 
Mack Dwayne Westside TAD Downtown Advisory Committee
Maher Kevin  SPI-1 Downtown Development Review Committee
Mahle Lawrence Fire Fighters Pension Fund Board
Marcus-Rushin Michelle Beltline TAD Advisory Committee
Martin James Atlanta Planning Advisory Board
Martin, Jr. Wayne Beltline Affordable Housing Advisory Board
Marvin David D. Downtown Atlanta Community Improvement District 
Mason Preston Atlanta Planning Advisory Board
Matory Derek   Neighborhood Planning Unit
Matthews Annie WorkSource Atlanta Board of Directors
Maynard George F. Procurement Appeals Hearing Officers
Maynor Kelsey Bellwood Quarry Redevelopment Review Committee
Mays Renee Invest in Southwest Atlanta Task Force
Maze Michael  WorkSource Atlanta Board of Directors
McComb Frank SPI-15 Lindbergh Development Review Committee
McCrehan Johanna  Beltline Design Review Committee
McDaniel Tracee Atlanta Citizen Review Board
McFarland William Beltline Affordable Housing Advisory Board
McGaha Gary Metropolitan Parkway Tax Allocation District (TAD) Advisory Committee
McKenzie  Alex  WorkSource Atlanta Board of Directors
McLean Michael  SPI-12 Buckhead/Lenox Stations District Development Review Committee
Meister Nancy Atlanta Development Authority (INVEST Atlanta)
Mickle Jonathan Stadium Neighborhoods Tax Allocation District (TAD) Advisory Committee
Middlebrooks James T Taxicabs & Vehicles for Hire Hearing Officer
Miller Eugene Board of Zoning Adjustment
Mindingall Jamilla Tree Conservation Commission
Mitchell Earnestine Commission on Aging
Morris Kristen  SPI-16 Midtown Development Review Committee
Morris Paul Atlanta Beltline Inc.
Morrison William Atlanta Judicial Commission
Morton Harold Hollowell/MLK TAD Advisory Committee
Morton Keith In Rem Review Board
Morton Terri  WorkSource Atlanta Board of Directors
Mueller Geoff Neighborhood Planning Unit
Mullins Rodney Hollowell/MLK TAD Advisory Committee
Nash Gregory  General Employees Pension Fund Board
Neumark Gerry Atlanta Planning Advisory Board
Nikonovichkahn Zach Beltline Affordable Housing Advisory Board
Novellus Roshawnna Atlanta Commission on Women
Nuriddin Vernetta Keith  Human Relations Commission
Oglesby Todd SPI-15 Lindbergh Development Review Committee
Oppenlander Kirk  Neighborhood Planning Unit
Overstreet Marcia Atlanta Commission on Women
Parmer Kimberly L. Renew Atlanta Infrastructure Bond Technical Advisory Committee
Partain Louis  WorkSource Atlanta Board of Directors
Patterson Leanne Atlanta Planning Advisory Board
Peart Garfield Atlanta Urban Design Commission
Peters DeMarcus Beltline TAD Advisory Committee
Phillips Anne Atlanta Planning Advisory Board
Pilkington George  Commission on Aging
Pimsler Randy  Atlanta Planning Advisory Board
Pitre Shuntay Atlanta Citizen Review Board
Powell Carl Downtown Atlanta Community Improvement District
Powell Theora  WorkSource Atlanta Board of Directors
Prather Tinnie Commission on Aging
Price Julie M.  Beltline Design Review Committee
Price Ruth  Atlanta Citizen Review Board
Racicot Caleb SPI-1 Downtown Development Review Committee
Rains, IV John Harrison Tree Conservation Commission
Ramson Angela Atlanta Housing Authority Board
Rauh Richard Atlanta Planning Advisory Board
Rawlings Jane SPI-15 Lindbergh Development Review Committee
Reece Mark Zoning Review Board
Reed Robert Atlanta Urban Design Commission
Rendle Matt  Buckhead Community Improvement District Board
Reynolds Don  SPI-16 Midtown Development Review Committee
Reynolds Ola Neighborhood Planning Unit
Rich Kirk Atlanta Development Authority (INVEST Atlanta)
Riddick-Seals Brandon Atlanta Housing Authority Board
Rizzuto Tony SPI-16 Midtown Development Review Committee
Robertson Michael WorkSource Atlanta Board of Directors
Robinson Jeffrey L. Beltline Design Review Committee
Robinson LaKesha Fulton County/City of Atlanta Land Bank Authority
Romesburg Michael WorkSource Atlanta Board of Directors
Ross Terry   Neighborhood Planning Unit
Rucker Lawrence Invest in Southwest Atlanta Task Force
Rumley, III Robert Atlanta Housing Authority Board
Rusert Craig Westside TAD Downtown Advisory Committee
Rushin Reginald Neighborhood Planning Unit
Santelli Timothy Taxicabs & Vehicles for Hire Hearing Officer
Sargeant Toni Fulton County/City of Atlanta Land Bank Authority
Schear Abe Beltline TAD Advisory Committee
Schneggenburger Andy Beltline Affordable Housing Advisory Board
Schneider Jim Atlanta Planning Advisory Board
Schronce Arty Municipal Market Board 
Schrope Steve SPI-1 Downtown Development Review Committee
Scott Dana Atlanta Planning Advisory Board
Scott Satonja G. Invest in Southwest Atlanta Task Force
Scott Simmons Wynnetta Atlanta Commission on Women
Selig  Scott WorkSource Atlanta Board of Directors
Sellers Julie Atlanta Urban Design Commission
Senterfitt Shelley Atlanta Commission on Women
Serna Rebecca Renew Atlanta Infrastructure Bond Technical Advisory Committee
Sessler Linda Board of Zoning Adjustment
Sharaf, Jr Monroe L. People TV Board
Shepherd Abbie SPI-15 Lindbergh Development Review Committee
Siebert Tarver SPI-16 Midtown Development Review Committee
Silver Sally SPI-12 Buckhead/Lenox Stations District Development Review Committee
Simon Gregg Westside TAD Downtown Advisory Committee
Skopczynski Debra Neighborhood Planning Unit
Solomon Melvin Beltline Affordable Housing Advisory Board
Souder Gerald Atlanta Citizen Review Board
Sparks Jr John Taxicabs & Vehicles for Hire Hearing Officer
Springs Jay Francis Water and Sewer Appeals Board
Stancil Elmer WorkSource Atlanta Board of Directors
Stanford Charlie  Invest in Southwest Atlanta Task Force
Stang Ron SPI-1 Downtown Development Review Committee
Stanley Shelley Taxicabs & Vehicles for Hire Hearing Officer
Starling Denise SPI-12 Buckhead/Lenox Stations District Development Review Committee
Stasiowski Bob  SPI-9 Buckhead Village District Development Review Committee
Stephens Donna  Neighborhood Planning Unit
Stern Jessica Board of Ethics
Stout Amy Atlanta Planning Advisory Board
Strachan Douglas General Employees Pension Fund Board
Streat Geoff In Rem Review Board
Sumbry-Powers Aretha General Employees Pension Fund Board
Svedberg Rob SPI-1 Downtown Development Review Committee
Temple Kelly WorkSource Atlanta Board of Directors
Terrell Kellye Atlanta Fulton County Recreation Authority
Thomas Alvetta WorkSource Atlanta Board of Directors
Thomas Drewnell Commission on Aging
Thomas Eric Civil Service Board
Thomas Geri Elected Officials Compensation Commission
Thompson Elizabeth M. Hollowell/MLK TAD Advisory Committee
Thompson Kwame Taxicabs & Vehicles for Hire Hearing Officer
Tidwell Brandon Beltline TAD Advisory Committee
Tidwell Tom Beltline TAD Advisory Committee
Tompkins Jeffrey Atlanta Judicial Commission
Toomer Eric Atlanta Planning Advisory Board
Trimble B. Jerome Westside Neighborhood TAD Advisory Committee 
Tuck S.J. Westside Neighborhood TAD Advisory Committee 
Turner Jr John Taxicabs & Vehicles for Hire Hearing Officer
Vakamudi Ramesh SPI-1 Downtown Development Review Committee
Vale Stephen  Beltline Affordable Housing Advisory Board
Vogel Octavia Beltline TAD Advisory Committee
Waldrop Angela   Atlanta Urban Design Commission
Ward Columbus Neighborhood Planning Unit
Ward Jason SPI-16 Midtown Development Review Committee
Ward Tillman  Atlanta Planning Advisory Board
Wasch Kate Board of Ethics
Weems Antavius Procurement Appeals Hearing Officers
Weiner Steven Atlanta Judicial Commission
Welsh Lauren  Renew Atlanta Infrastructure Bond Technical Advisory Committee
Whitner William K. Atlanta-Fulton County Recreation Authority
Williams Mishon License Review Board
Williams Sherry Atlanta Citizen Review Board
Wilson Eric Elected Officials Compensation Commission
Wilson Saundi Atlanta Planning Advisory Board
Woodling Catherine Atlanta Planning Advisory Board
Young Darrick Invest in Southwest Atlanta Task Force
Zivalich Tony SPI-16 Midtown Development Review Committee

 

Financial Disclosure

Newsletter Sign Up

First Name
Last Name
Email

68 Mitchell Street, SW
Suite 1100
Atlanta, GA 30303